Results

From Robocup

Jump to: navigation, search

RoboCup 2007 Atlanta results will be posted here.

Middle Size League

The results of the Middle Size Robot League are posted together with the schedule at http://wiki.cc.gatech.edu/robocup/index.php/Middle_Size_League_Schedule.

Small Size League

See schedule and results at http://wiki.cc.gatech.edu/robocup/index.php/Small_Size_League_Schedule.

Nanogram Demonstration Competition

See schedule and results at http://wiki.cc.gatech.edu/robocup/index.php/Nanogram_Demonstration_Schedule.

4-Legged League

Soccer Simulation

2D

GroupA

rank team name games won draw lost points goals
1 WrightEagle2007 3 2 1 0 7 55-0
2 AT Humboldt 3 2 1 0 7 28-1
3 Oxsy 3 1 0 2 3 32-16
4 Brasil-2D 3 0 0 3 0 0-98


Game Date vs Goals Points
200707031130 WE2007 vs AT-Humboldt 0 : 0 1 : 1
200707031145 AT-Humboldt vs Oxsy 10 : 1 3 : 0
200707031200 Oxsy vs Brasil2D 31 : 0 3 : 0
200707031215 Brasil2D vs WE2007 0 : 49 0 : 3
200707031232 Oxsy vs WE2007 0 : 6 0 : 3
200707031245 Brasil2D vs AT-Humboldt 0 : 18 0 : 3

GroupB

rank team games won draw lost points goals
1 HELIOS2007 3 2 1 0 7 13-1
2 OPU_hana_2D 3 2 1 0 7 8-1
3 FCPortugal2007 3 1 0 2 3 3-6
4 Nemesis 3 0 0 3 0 3-19


Game Date vs Goals Points
200707031400 HELIOS2007 vs OPU_hana_2D 0 : 0 1 : 1
200707031415 FCPortugal2007 vs OPU_hana_2D 0 : 2 0 : 3
200707031430 FCPortugal2007 vs Nemesis 3 : 1 3 : 0
200707031445 HELIOS2007 vs Nemesis 10 : 1 3 : 0
200707031500 HELIOS2007 vs FCPortugal2007 3 : 0 3 : 0
200707031515 OPU_hana_2D vs Nemesis 6 : 1 3 : 0

GroupC

rank team games won draw lost points goals
1 Dainamite 3 3 0 0 9 26-1
2 CZU 3 1 1 1 4 20-4
3 Ri-one2007 3 1 1 1 4 12-2
4 KickOffTUG 3 0 0 3 0 0-51


Game Date vs Goals Points
200707041130 KickOffTUG vs Ri-one2007 0 : 11 0 : 3
200707041145 KickOffTUG vs CZU 0 : 20 0 : 3
200707041200 CZU vs Dainamite 0 : 4 0 : 3
200707041215 Dainamite vs Ri-one2007 2 : 1 3 : 0
200707041230 Ri-one2007 vs CZU 0 : 0 1 : 1
200707041245 KickOffTUG vs Dainamite 0 : 20 0 : 3

GroupD

rank team games won draw lost points goals
1 Brainstormers07 2 2 0 0 6 10-0
2 NCL07 2 1 0 1 3 7-3
3 YowAI 2 0 0 2 0 0-14


Game Date vs Goals Points
200707041400 NCL07 vs Brainstormers07 0 : 3 0 : 3
200707041415 NCL07 vs YowAI 7 : 0 3 : 0
200707041430 Brainstormers07 vs YowAI 7 : 0 3 : 0


GroupE

rank team games won draw lost points goals
1 WE2007 6 6 0 0 18 61-3
2 Oxsy 6 4 0 2 12 39-11
3 HELIOS2007 6 3 2 1 11 38-8
4 NCL07 6 2 1 3 7 16-9
5 CZU 6 2 1 3 7 22-14
6 FCPortugal2007 6 2 0 4 6 26-14
7 KickOffTUG 6 0 0 6 0 0-143


Game Date vs Goals Points
200707051000 CZU vs KickOffTUG 19 : 0 3 : 0
200707051015 HELIOS2007 vs FCPortugal2007 4 : 0 3 : 0
200707051030 WE2007 vs Oxsy 5 : 1 3 : 0
200707051045 NCL07 vs KickOffTUG 12 : 0 3 : 0
200707051100 CZU vs FCPortugal2007 3 : 1 3 : 0
200707051115 HELIOS2007 vs Oxsy 5 : 0 3 : 0
200707051130 WE2007 vs NCL07 6 : 1 3 : 0
200707051145 HELIOS2007 vs KickOffTUG 28 : 0 3 : 0
200707051200 WE2007 vs FCPortugal2007 2 : 0 3 : 0
200707051215 Oxsy vs KickOffTUG 26 : 0 3 : 0
200707051230 FCPortugal2007 vs NCL07 1 : 0 3 : 0
200707051245 Oxsy vs CZU 5 : 0 3 : 0
200707051300 HELIOS2007 vs NCL07 0 : 0 1 : 1
200707051315 WE2007 vs CZU 6 : 0 3 : 0
200707051330 WE2007 vs KickOffTUG 34 : 0 3 : 0
200707051345 KickOffTUG vs FCPortugal2007 0 : 24 0 : 3
200707051400 Oxsy vs FCPortugal2007 5 : 0 3 : 0
200707051415 NCL07 vs Oxsy 1 : 2 0 : 3
200707051430 CZU vs NCL07 0 : 2 0 : 3
200707051445 HELIOS2007 vs CZU 0 : 0 1 : 1
200707051500 WE2007 vs HELIOS2007 8 : 1 3 : 0

GroupF

rank team games won draw lost points goals
1 Brainstormers07 7 6 1 0 19 48-0
2 OPU_hana_2D 7 5 1 1 16 24-1
3 AT-Humboldt 7 4 3 0 15 14-1
4 Nemesis 7 4 0 3 12 32-8
5 Dainamite 7 3 0 4 9 32-15
6 Ri-one2007 7 2 1 4 7 4-21
7 YowAI 7 1 0 6 3 1-35
8 Brasil2D 7 0 0 7 0 0-74


Game Date vs Goals Points
200707061000 OPU_hana_2D vs Nemesis 2 : 0 3 : 0
200707061015 AT-Humboldt vs Brasil2D 7 : 0 3 : 0
200707061030 Brainstormers07 vs YowAI 12 : 0 3 : 0
200707061045 Ri-one2007 vs Dainamite 1 : 6 0 : 3
200707061100 Nemesis vs AT-Humboldt 1 : 3 0 : 3
200707061115 Brainstormers07 vs Brasil2D 20 : 0 3 : 0
200707061130 Dainamite vs YowAI 5 : 0 3 : 0
200707061145 Ri-one2007 vs Nemesis 1 : 6 0 : 3
200707061200 OPU_hana_2D vs Brasil2D 9 : 0 3 : 0
200707061215 AT-Humboldt vs YowAI 2 : 0 3 : 0
200707061230 Ri-one2007 vs Brainstormers07 0 : 5 0 : 3
200707061245 Dainamite vs OPU_hana_2D 0 : 3 0 : 3
200707061300 Brainstormers07 vs Nemesis 2 : 0 3 : 0
200707061315 Dainamite vs Brasil2D 21 : 0 3 : 0
200707061330 YowAI vs Nemesis 0 : 9 0 : 3
200707061345 Ri-one2007 vs Brasil2D 1 : 0 3 : 0
200707061400 OPU_hana_2D vs YowAI 6 : 0 3 : 0
200707061415 Ri-one2007 vs AT-Humboldt 0 : 0 1 : 1
200707061430 OPU_hana_2D vs Brainstormers07 0 : 1 0 : 3
200707061445 Dainamite vs AT-Humboldt 0 : 2 0 : 3
200707061500 Dainamite vs Nemesis 0 : 1 0 : 3
200707061515 Nemesis vs Brasil2D 15 : 0 3 : 0
200707061530 YowAI vs Brasil2D 1 : 0 3 : 0
200707061545 Ri-one2007 vs YowAI 1 : 0 3 : 0
200707061600 Ri-one2007 vs OPU_hana_2D 0 : 4 0 : 3
200707061615 AT-Humboldt vs OPU_hana_2D 0 : 0 1 : 1
200707061630 Brainstormers07 vs AT-Humboldt 0 : 0 1 : 1
200707061645 Dainamite vs Brainstormers07 0 : 8 0 : 3


Elimination Rounds

QuarterFinals
  • WrightEagle 1 - 0 Nemesis
  • HELIOS 0 - 1 OPU_hana_2D
  • Oxsy 1 - 2 AT Humboldt
  • NCL 0 - 2 Brainstormers
WinnersSemiFinals
  • WrightEagle 5 - 1 OPU_hana_2D
  • Oxsy 1 - 6 Brainstormers
WinnersFinal
  • WrightEagle 0 - 2 Brainstormers
LosersRound1
  • Nemesis 2 - 3 HELIOS
  • AT Humboldt 1 - 0 NCL
LosersRound2
  • Oxsy 1 - 5 HELIOS
  • OPU_hana_2D 3 - 0 AT Humboldt
LosersSemiFinal
  • HELIOS 2 - 1 OPU_hana_2D
LosersFinal
  • WrightEagle 3 - 0 HELIOS

Places

  • 13-14th: KickOffTUG 0 - 10 YowAI
  • 11-12th: FC Portugal 1 - 0 Ri-one
  • 9-10th: CZU 0 - 1 Dainamite
  • 7-8th: Nemesis 0 - 0 (PK: 0 - 3) NCL
  • 5-6th: Oxsy 2 - 0 AT Humboldt

Final

  • Brainstormers 3 - 0 WrightEagle

2D: Final Ranking

1: Brainstormers
2: WrightEagle
3: HELIOS
4: OPU_hana_2D
5: Oxsy
6: AT Humboldt
7: NCL
8: Nemesis
9: Dainamite
10: CZU
11: FC Portugal
12: Ri-one
13: YowAI
14: KickOffTUG
15: Brasil-2D

3D

Round 1

Group A
Group A SEU 3D Fantasia TsinghuAeolus TsubameGaeshi Little Green BATS DNU_Explorer
SEU 3D --- 0 - 0 0 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 0
Fantasia 0 - 0 --- 0 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 0
TsinghuAeolus 0 - 0 0 - 0 --- 0 - 0 0 - 0 0 - 0
TsubameGaeshi 0 - 3 0 - 1 0 - 0 --- 0 - 2 0 - 0
Little Green BATS 1 - 0 0-0 0 - 0 2 - 0 --- 1-0
DNU_Explorer 0 - 3 0 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 1 ---


Group B
Group B Wright Eagle PAL Technology TDU ThinkingAnts UT Austin Villa Scorpius Nexus3D
Wright Eagle --- 1 - 0 0 - 0 5 - 0 3 - 0 2 - 0
PAL Technology 0 - 1 --- 0 - 0 0 - 0 0 - 0 0 - 0
TDU ThinkingAnts 0 - 0 0 - 0 --- 0 - 0 0 - 0 0 - 0
UT Austin Villa 0 - 5 0 - 0 0 - 0 --- 0 - 0 0 - 1
Scorpius 0 - 3 0 - 0 0 - 0 0 - 0 --- 0-0
Nexus3D 0 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 0 0 - 0 ---


Group C
Group C RoboLog3D CZU2007 FC Portugal Brazil3D NAITO StrikerS
RoboLog3D --- 1 - 0 0 - 0 0 - 0 0 - 0
CZU2007 0 - 1 --- 0 - 0 0 - 0 0 - 1
FC Portugal 0 - 0 0 - 0 --- 0 - 0 0 - 1
Brazil3D 0 - 0 0 - 0 0 - 0 --- 0 - 1
NAITO StrikerS 0 - 0 1 - 0 1 - 0 1- 0 ---

Walking Challenge:

FC Portugal: ~280sec
Brazil3D: failed
Group D
Group D Virtual Werder UIAI Bold Hearts Borregos Aria3D
Virtual Werder --- 1 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 0
UIAI 0 - 1 --- 0 - 0 0 - 0 0 - 0
Bold Hearts 0 - 2 0 - 0 --- 0 - 0 0 - 0
Borregos 0 - 2 0 - 0 0 - 0 --- 0 - 1
Aria3D 0 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 0 ---

Walking Challenge:

Borregos: 69.2004sec
Bold Hearts: failed
Aria 3D: 69.6403sec

Round 2

Team 1 Team 2 Score Walking
Little Green BATS PAL Technology 0 - 0 19s - 39s
Fantasia TDU ThinkingAnts 0 - 0 22s - 32s
SEU 3D Nexus3D 1 - 0
TsinghuAeolus WrightEagle 0 - 1
Naito-StrikerS Aria3D 1 - 0
RoboLog3D Borregos3D 0 - 0 21s - 35s
FC Portugal UIAI 0 - 0 FCP disqualified
Brazil 3D Virtual Werder 3D 0 - 1

Quarter Finals

Team 1 Team 2 Score Walking
Little Green BATS RoboLog 0 - 0 8s - 25s
Fantasia Naito-Strikers 0 - 0 14s - 40s
SEU-3D Virtual Werder 1 - 0
Wright Eagle UI-AI 2 - 0


Semi Finals

Little Green BATS SEU-3D 0 - 1
Fantasia Wright Eagle 0 - 2

3rd Place

Fantasia SEU-3D 0 - 0 27s - 12s

Final

Little Green BATS Wright Eagle 0 - 2

Final Rankings

  1. Wright Eagle
  2. Little Green BATS
  3. SEU 3D

3DD

  1. RoboLog
  2. Zigorat
  3. MRL

Junior Soccer

Junior Dance

Humanoid Kid-Size

The results of the Humanoid Robot KidSize League are posted together with the schedule at http://wiki.cc.gatech.edu/robocup/index.php/Humanoid_League_Schedule.

Humanoid Teen-Size

The results of the Humanoid Robot TeenSize League are posted together with the schedule at http://wiki.cc.gatech.edu/robocup/index.php/Humanoid_League_Schedule.

RoboCup @Home

All of the results are listed below. The @Home technical round consisted of a set of fixed pre-defined tests, of which a team could attempt to do a maximum of 4, plus an open challenge. Some of the tests were boolean (pass/fail) and some allowed partial scoring. Each test had a maximum of 1000 points to divide up among the teams that successfully complete it (better performance results in higher scores while teams that achieve equal performance achieve equal scores). The top five scoring teams after the technical round advance to the final round. Finally, one team was selected by the technical committee to receive the RoboCup@Home 2007 Innovation Award.

To better understand the meaning of our scoring, please see the @Home rulebook here: Rules link on the @home league wiki

Fixed Test Results

Here are the results for the individual tests:

Team Te(missing)st Phase 1 Phase 2
Test 1
Allemaniacs Follow/Guide 0 0
Satrap Follow/Guide 0 0
Mi-Pal Lost & Found 0 N/A
RH2-Y Manipulate 0 0
Test 2
UT Austin Follow/guide 2/3 N/A
Robot Cognition Lab Copycat 0 S = 2 * min(3,4)*4 = 24
FLEA Who is who 0 N/A
UChile Homebreakers Navigate N/A N/A
Test 3
IAIS/BIT Follow/guide 2/3 2/3
Pumas Navigate 0 1 location
Robot Cognition Lab Follow 2/3 N/A
Allemaniacs Navigate 4 locations 4 locations
Test 4
MiPal Navigate 2 locations N/A
RH2-Y Copycat 1 S = 2 * min(3,1)*4 = 8
UT-Austin Who is who 1/2 1 person
Satrap Navigate N/A N/A
Test 5
UChile Homebreakers Who is who N/A N/A
PAL Lost & found N/A N/A
IAIS/BIT Who is who N/A N/A
FLEA Lost & found 1 N/A
Test 6
Pumas Follow/guide 2/3 2/3
Robot Cognition Lab Manipulation 0 N/A
AllemaniACs Manipulation 1 0
Satrap Who is who 0 0
Test 7
Mi-PAL Follow/guide 2/3 N/A
RH2-Y Navigate 4 locations 0
UT-Austin Lost & Found 1 N/A
PAL Who is who 1 0
Test 8
UChile Homebreakers Lost & Found N/A N/A
PAL Navigate 0 0
IAIS/BIT Navigate 1 location 1 location
Pumas Manipulate 1 1
Test 9
AllemaniACs Lost & Found 1 0
Satrap Manipulate 0 0
RH2-Y Follow/guide 2/3 0
IAIS/BIT Lost & found 0 0
Pumas Lost & found 0 0
UChile Homebreakers Who is who 0 0

Open Challenge Results

The open challenge is scored in ranked order. The highest performing team receives the most points, the 2nd scoring team receives the 2nd most points, etc... There are 2000 points to split up among all of the participating teams. The resulting scores for the open challenge are as follows:

Team Score
AllemaniACs 364.00
UT-Austin 328.00
UChile Homebreakers 290.00
Robot Cognition Lab 254.00
Mi-Pal 218.00
RH2-Y 182.00
Pumas 146.00
FLEAssistant 110.00
PAL 72.00
IAIS/BIT 36.00

Technical Round Results (Fixed Test + Open Challenge)

The following table shows the team's scores after the technical round and open challenge. The teams are ordered from highest score to lowest. The top five teams advance to the final round on Sunday July 08, 2007.

Team Score
Pumas 2340.44
AllemaniACs 2047.33
UT-Austin 2022.44
RH2-Y 1976.44
Robot Cognition Lab 1031.78
IAIS/BIT 830.44
PAL 572.00
Mi-Pal 529.11
FLEAssistant 443.33
Chile 290.00
Satrap 0.00

Final Results

Here are the results from the final:

Team Score
AllemaniACs 257
UT-Austin 238
Pumas 217
RH2-Y 199
Robot Cognition Lab 190

Innovation Award

UChile Homebreakers was the recipient of the RoboCup@Home 2007 Innovation Award. Congratulations!


RoboCup Rescue Robot League

Scoressmall.jpg

Microsoft Robotics Studio Challenge

The Microsoft Robotics Studio Challenge was a simulated soccer match using models of the Robosoft robuDOG. Nine teams wrote player and goalie services along with custom motions for the dogs. The winners were as follows:

1st Place - Team Wright Eagle: Feng Wu, Limin Zhao, Xufeng Han
2nd Place - Team Kouretes: Nikos Vlassis
3rd Place - Team Jolly Pochie: Tsugutoyo Osaki, Tetsuro Okuyama, Sugimoto Massayoshi, Hayato Kobayashi, Seiji Hirama, Akira Ishino, Ayumi Shinohara

Congratulations to the winners and thanks to all the teams who participated:

Georgia Tech
WrightEagle
SpelBots
Jolly Pochie
Kouretes
Brasil-MC
Borregos Msrs
Robo-Erectus
Strive
Personal tools